.

Listopad 2015

 

Winiarnia Bachus

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w pon., 11/30/2015 - 10:19

       Tradycja wyszynku zielonogórskich win w podziemiach miejskiego ratusza sięga XVI wieku. Także po wojnie, lokalnych win można było spróbować w winiarni Bachus, która funkcjonowała w zabytkowej piwnicy. Do tej pięknej tradycji nawiązuje restauracja Bachus otworzona na Starym Rynku w sierpniu 2015 roku przez braci Adama i Aleksandra Kremerów.

 

Winnica Trojan

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w pt., 11/27/2015 - 12:36

        „Winnica w Zaborze” Pawła i Zbigniewa Trojanów założona została w 2014 roku. Zajmuje 2 hektary na wzniesieniu zlokalizowanym między Łazem i Zaborem. Uprawiane odmiany winorośli to: johanniter, monarch, red riesling, regent, solaris i traminer. W przyszłości planowana jest budowa domku z piwnicą winiarską.

 

Winnica Bachusowe Pole

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w pt., 11/27/2015 - 12:27

        Renata i Mirosław Stępniowie uprawiają winorośl w Wilkanowie od 1993 roku na winnicy, którą nazwali „Bachusowe Pole”. Polubili winną latorośl, gdyż cenią tę użytkową roślinę – znaną ludzkości co najmniej od czasów neolitu – za jakość win z niej wytworzonych oraz różnorodność innych zastosowań. Tak samo nazwali część terenu jaką uprawiają na wzniesieniu między Łazem i Zaborem.

 

Wzgórza winne w Zielonej Górze

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w pt., 11/27/2015 - 11:57

        Winne Wzgórze, zwane dawniej Górą Ceglaną, to wzniesienie w centrum Zielonej Góry, gdzie od przeszło kilkuset lat uprawiana jest winna latorośl. To winnica Friedricha A. Gremplera, po 1945 roku winnica instruktora winiarstwa z Zaleszczyk – Grzegorza Zarugiewicza, a po nacjonalizacji – Lubuskiej Wytwórni Win. Wzgórze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przekształcono w Park Winny – pamiątkę tradycji winiarskich miasta.

 

Winnica Cosel

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w pt., 11/27/2015 - 11:29

        Winnica „Cosel”, położona na terenie Gminy Świdnica w województwie lubuskim, wzięła swoją nazwę od ponadsiedmiusetletniej miejscowości Koźla, w której się znajduje. Winnica powstała w 2003 roku i jest dopełnieniem pięknego ogrodu – dumy właścicieli.

 
Listopad 25, 2015 - 12:59
Posted in:
0 comments

     Winem kolekcjonerskim zostało białe Cuvee 2014 z winnicy Na Leśnej Polanie. Jego limitowana seria 500 sztuk wyróżniała się okolicznościowymi i numerowanymi etykietami, a butelki ze szczególną numeracją oraz autografem winiarza i prezydenta miasta były dostępne tylko na licytacji. Pozostałe wina to: dwa białe z winnicy Saint Vincent – Riesling 2013 i Muscat Ottonel 2013 oraz dwa czerwone – Regent 2014, także z winnicy Saint Vincent oraz Cuvee 2014 z winnicy Na Leśnej Polanie. Oprócz etykiety producenta wyróżniono je dodatkową naklejką.

 

Lubuskie Centrum Winiarstwa

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w wt., 11/24/2015 - 13:50

           Wzgórze między Łazem a Zaborem, położone na wysokości od 67 do 105 m n.p.m., to miejsce gdzie powstała największa samorządowa winnica w Polsce. Oddalone jest od Zielonej Góry o około 12 km. U jego podnóża wybudowano Lubuskiego Centrum Winiarstwa, które przystosowano do obsługi ruchu turystycznego i promocji tradycji winiarskich województwa.

 

Karczma Taberska

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w wt., 11/24/2015 - 13:37

        Zapraszamy na babimojszczyznę do Kolesina. Tutaj na dziedzińcu „Dworu Kolesin” rosną ponad 200 letnie lipy, pomniki przyrody, które są cennym skarbem tego miejsca. Latem w koronach kwitnących drzew roi sie od pracowitych pszczół. Tuż za płotem jest pasieka pana Piaseckiego. I z tej pasieki miód z kolesińskich lip spotykamy w daniach regionalnej kuchni w „Karczmie Taberska” i „Dworze Kolesin”: żebereka w lipowym sosie, gęś w miodzie lipowym, wątróbka z jabłkami, pierniki, ciasta i wiele innych smakołyków.

 

Winnica Equus

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w wt., 11/24/2015 - 13:10

        Na winnicę „Equus” składa się obecnie kilka parceli, w których prowadzona jest uprawa winorośli i produkcja wina. Główną część stanowi plantacja położona w okolicach Zielonej Góry w Zaborze, a mniejsze nasadzenia znajdują się w Mierzęcinie i Kornacicach. Na sumarycznym areale około 5,5 hektara uprawiane są następujące odmiany: cabernet cortis, johanniter, monarch, pinot noir, regent, riesling, rondo, solaris i zweigeltrebe.

 

Gospodarstwo rolno-agroturystyczne „Dereniówka”

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w wt., 11/24/2015 - 12:57

        Gospodarstwo rolno-agroturystyczne „Dereniówka” znajduje się w Lubiechni Wielkiej, położonej pośród malowniczych lasów gminy Rzepin, w powiecie słubickim. Właścicielka gospodarstwa – Grażyna Dereń – jest autorką i wnioskodawczynią wpisu na „Listę Produktów Tradycyjnych” aż pięciu lubuskich produktów.

 

Pasieka rodzinna S. Kamińskiego

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w wt., 11/24/2015 - 12:38

        Pasieka Stanisława Kamińskiego znajduje się niedaleko budynku Urzędu Gminy w Dąbiu, w powiecie krośnieńskim. Niełatwo ją początkowo zauważyć, gdyż jej widok od głównej drogi zasłaniają gęste krzewy leszczyny. Widoczne są za to okazałe dęby, dzięki którym powstaje specjalność pasieki, jak przystało na nazwę miejscowości – miód spadziowy dębowy.

Strony