.

Listopad 2015

 

Winiarnia Bachus

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w pon., 11/30/2015 - 10:19

       Tradycja wyszynku zielonogórskich win w podziemiach miejskiego ratusza sięga XVI wieku. Także po wojnie, lokalnych win można było spróbować w winiarni Bachus, która funkcjonowała w zabytkowej piwnicy. Do tej pięknej tradycji nawiązuje restauracja Bachus otworzona na Starym Rynku w sierpniu 2015 roku przez braci Adama i Aleksandra Kremerów.

 

Winnica Bachusowe Pole

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w pt., 11/27/2015 - 12:27
Jest to winnica założona w 1993 roku przez Renatę, Tatianę i Mirosława Stępniów, którzy podkreślają, że pragną, aby święto wina trwało u nich cały rok. Obejmuje obszar 2 hektarów w obrębie Winnicy Samorządowej w Zaborze. Powstają tu wina, które zaspokoją najbardziej wybrednych smakoszy. Wśród odmian można spotkać portugieser, muscat morawski, zweigeltrebe, pinot gris, solaris i pinot blanc. To właśnie wina z tych odmian z Bachusowego Pola zdobyły nagrody i są doceniane przez sommelierów.
 

Wzgórza winne w Zielonej Górze

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w pt., 11/27/2015 - 11:57

        Winne Wzgórze, zwane dawniej Górą Ceglaną, to wzniesienie w centrum Zielonej Góry, gdzie od przeszło kilkuset lat uprawiana jest winna latorośl. To winnica Friedricha A. Gremplera, po 1945 roku winnica instruktora winiarstwa z Zaleszczyk – Grzegorza Zarugiewicza, a po nacjonalizacji – Lubuskiej Wytwórni Win. Wzgórze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przekształcono w Park Winny – pamiątkę tradycji winiarskich miasta.

 

Winnica Cosel

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w pt., 11/27/2015 - 11:29

        Winnica „Cosel”, położona na terenie Gminy Świdnica w województwie lubuskim, wzięła swoją nazwę od ponadsiedmiusetletniej miejscowości Koźla, w której się znajduje. Winnica powstała w 2003 roku i jest dopełnieniem pięknego ogrodu – dumy właścicieli.

 
Listopad 25, 2015 - 12:59
Posted in:
0 comments

     Winem kolekcjonerskim zostało białe Cuvee 2014 z winnicy Na Leśnej Polanie. Jego limitowana seria 500 sztuk wyróżniała się okolicznościowymi i numerowanymi etykietami, a butelki ze szczególną numeracją oraz autografem winiarza i prezydenta miasta były dostępne tylko na licytacji. Pozostałe wina to: dwa białe z winnicy Saint Vincent – Riesling 2013 i Muscat Ottonel 2013 oraz dwa czerwone – Regent 2014, także z winnicy Saint Vincent oraz Cuvee 2014 z winnicy Na Leśnej Polanie. Oprócz etykiety producenta wyróżniono je dodatkową naklejką.

 

Lubuskie Centrum Winiarstwa

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w wt., 11/24/2015 - 13:50
Jest to centralny punkt na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu. Centrum mieści się we wsi Zabór, tuż obok Winnicy Samorządowej, która zajmuje obszar 35 hektarów na wzgórzach pomiędzy Łazem a Zaborem, kilkanaście kilometrów na wschód od Zielonej Góry. Na tym terenie gospodaruje ponad 10 lubuskich winnic, które produkują wina pod swoimi markami. Pierwszych nasadzeń dokonano w 2013 roku.
W budynku Lubuskiego Centrum Winiarstwa znajdują się cztery główne sale,
 

Karczma Taberska

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w wt., 11/24/2015 - 13:37

        Zapraszamy na babimojszczyznę do Kolesina. Tutaj na dziedzińcu „Dworu Kolesin” rosną ponad 200 letnie lipy, pomniki przyrody, które są cennym skarbem tego miejsca. Latem w koronach kwitnących drzew roi sie od pracowitych pszczół. Tuż za płotem jest pasieka pana Piaseckiego. I z tej pasieki miód z kolesińskich lip spotykamy w daniach regionalnej kuchni w „Karczmie Taberska” i „Dworze Kolesin”: żebereka w lipowym sosie, gęś w miodzie lipowym, wątróbka z jabłkami, pierniki, ciasta i wiele innych smakołyków.

 

Gospodarstwo rolno-agroturystyczne „Dereniówka”

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w wt., 11/24/2015 - 12:57

        Gospodarstwo rolno-agroturystyczne „Dereniówka” znajduje się w Lubiechni Wielkiej, położonej pośród malowniczych lasów gminy Rzepin, w powiecie słubickim. Właścicielka gospodarstwa – Grażyna Dereń – jest autorką i wnioskodawczynią wpisu na „Listę Produktów Tradycyjnych” aż pięciu lubuskich produktów.

 

Pasieka rodzinna S. Kamińskiego

Obrazek użytkownika redaktor
Wysłane przez redaktor w wt., 11/24/2015 - 12:38

        Pasieka Stanisława Kamińskiego znajduje się niedaleko budynku Urzędu Gminy w Dąbiu, w powiecie krośnieńskim. Niełatwo ją początkowo zauważyć, gdyż jej widok od głównej drogi zasłaniają gęste krzewy leszczyny. Widoczne są za to okazałe dęby, dzięki którym powstaje specjalność pasieki, jak przystało na nazwę miejscowości – miód spadziowy dębowy.

Strony