.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Wino winobraniowe AD 2015

 
Czas na przeczytanie
1 minute
Przeczytałeś
Listopad 25, 2015 - 12:59
Posted in:
0 comments

     Tego roku oficjalnym trunkiem święta „Winobranie – Dni Zielonej Góry 2015” było w całości wino wyprodukowane na lubuskich winnicach. 25 czerwca w Palmiarni odbyła się publiczna degustacja win pretendujących o to zaszczytne miano. Dzięki podsumowaniu głosów należących do przedstawicieli publiczności oraz komisji ekspertów winiarskich, która zebrała się dzień wcześniej, wybrano 5 win z grupy 10 spełniających wymagania.

     Winem kolekcjonerskim zostało białe Cuvee 2014 z winnicy Na Leśnej Polanie. Jego limitowana seria 500 sztuk wyróżniała się okolicznościowymi i numerowanymi etykietami, a butelki ze szczególną numeracją oraz autografem winiarza i prezydenta miasta były dostępne tylko na licytacji. Pozostałe wina to: dwa białe z winnicy Saint Vincent – Riesling 2013 i Muscat Ottonel 2013 oraz dwa czerwone – Regent 2014, także z winnicy Saint Vincent oraz Cuvee 2014 z winnicy Na Leśnej Polanie. Oprócz etykiety producenta wyróżniono je dodatkową naklejką. Ich dystrybucją, tak jak wina kolekcjonerskiego, zajmowała się „Palmiarnia”.

      Łącznie zgłoszono do oceny 24 wina. Pozostałe 14, które z woli winiarza lub małej ilości w partii nie mogły uczestniczyć w wyborze wina oficjalnego spotkały się z aprobatą i zainteresowaniem komisji ekspertów. Wszystkie wina ocenione w Palmiarni otrzymały specjalnie zaprojektowane z okazji Winobrania kapturki termokurczliwe. To był ich wyróżnik spośród wielu dostępnych w sprzedaży w miasteczku winiarskim tradycyjnie już ulokowanym wkoło zielonogórskiego ratusza.

     Proces wyboru win przygotowała Fundacja „Gloria Monte Verde” i Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie, we współpracy z Centrum Biznesu, oficjalnym organizatorem Winobrania.

 

AUTOR TEKSTU: PRZEMYSŁAW KARWOWSKI