.

Winnica Miłosz

Winnica umiejscowiona we wsi Łaz, 15 kilometrów na wschód od Zielonej Góry. Założona została w 2004 roku przez Krzysztofa Fedorowicza. Zajmuje obszar 5,5 hektara na malowniczych wzgórzach zielonogórskich. Uprawia się tutaj vitis viniferę czyli szlachetne odmiany winorośli, m.in. pinot noir, traminer, pinot blanc, zweigelt.

Winnica Miłosz uchodzi za prestiżowe miejsce, a wina są doceniane przez ekspertów nagrodami oraz medalami. Winnica jako pierwsza w regionie otrzymała certyfikat rolnictwa ekologicznego. Wytwarza wina biologiczne, wegańskie i biodynamiczne. Do najważniejszych marek Winnicy Miłosz należy Grempler Sekt. Marka powstała w 1826 roku w Zielonej Górze i jest kojarzona z najstarszym winem musującym Europy Środkowej, wytwarzanym metodą tradycyjną.

Inne wybitne wina wytwarzane w Winnicy Miłosz to: pinot noir, zweigelt, lauda (gemischter satz) oraz seria kultowych już win pandemicznych z charakterystyczną etykietą, na której umieszczono wizerunek Doktora Dzioba. Mamy zatem: „Pandemiczną biel”, „Pandemiczny róż”, „Pandemiczną czerwień” i „Pandemiczną pomarańczę”.

Właściciel winnicy, Krzysztof Fedorowicz, jest autorem powieści „Grünberg” i „Zaświaty”, których akcja związana jest z historia i współczesnością śląskiego winiarstwa.  Druga z tych książek znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike za rok 2020.

Winnica Miłosz użytkuje historyczną piwnicę winiarską, wzniesioną w 1786 roku przez nestora zielonogórskiego winiarstwa Jeremiasza Seydela. To jedna z niewielu piwnic winiarskich zbudowana bezpośrednio we wzgórzu, a jej długość sięga 60 metrów.

 

Winnica Miłosz
Łaz 65
66-003 Zabór , LU
Lubuskie PL

Vineyard

Founded in: 
2 004
Area: 
3,5 ha
How many people can visit at once: 
100
Cultivars: 
Tasting
Wine shop
Seedling sale

Journey

Facilities for disabled
Parking spaces for cars
20 miejsc

Eating places

Bar
Homemade food
Tours
Bonding events

Accommodation

*