.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w FieldCollectionItemEntity->fetchHostDetails() (linia 422 z /var/www/clients/client23/web31/web/sites/all/modules/field_collection/field_collection.module).

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia

        Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. F. Grasia w Drezdenku mieści się w dawnej prochowni przy placu Wolności 11. Budynek jest jednym z nielicznych, zachowanych do dnia dzisiejszego, reliktów dawnej twierdzy. Przyziemie budynku z połowy XVII wieku to najstarsza budowla w mieście. Wyższe, ryglowe kondygnacje nadbudowano w II połowie XVIII wieku z przeznaczeniem na magazyn lub spichlerz.
        Patron muzeum Franciszek Graś był inicjatorem i koordynatorem działań zmierzających do powstania placówki dokumentującej historię i przyrodę regionu. Pieczołowicie gromadzone przez niego przedmioty stały się zalążkiem Izby Muzealnej, która dała początek muzeum. Obecnie większość z ponad półtora tysiąca eksponatów prezentowana jest na trzech ekspozycjach muzealnych. Pierwsza – historyczna – ulokowana została w przyziemiu budynku, w stylowych wnętrzach dawnej prochowni i dotyczy długich i barwnych dziejów Drezdenka. Druga – przyrodnicza – znajduje się na pierwszym piętrze muzeum i stanowi ją ponad dwieście okazów preparowanych ptaków, ryb i zwierząt  należących do gatunków zamieszkujących pobliską puszczę. Trzecia – etnograficzna – umieszczona została na pierwszym poziomie poddasza i składa się z różnego rodzaju narzędzi oraz przedmiotów codziennego użytku, z których część wyodrębniono w niewielki dział pszczelarski.

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia
plac Wolności 11
66-530 Drezdenko , LU
Lubuskie PL
Numer telefonu: 
48 95 762 09 48

Dojazd

Dojazd PKP
Dojazd PKS

Cykliczne wydarzenia

Jarmark Kaszteleński
Miejsce: 
Drezdenko
Termin: 
Czerwiec