.

Winnica Vineas Montis

Pierwsze nasadzenia w tej położonej przy miejscowości Santok winnicy zostały wykonane w 2018 roku. Do 2023 roku uprawa rozrosła się do 1,4 ha na dwóch parcelach. Winorośl uprawiana jest w reżimie ekologicznym (w trakcie konwersji na biodynamizm). Ze szczepów białych rosną tu: pinot gris, pinot blanc, gewürztraminer, grüner veltliner i riesling, a z czerwonych: tauberschwarz i st. laurent.

Winnica, pomimo iż jest to młody projekt, opiera się na bardzo starych i bogatych lokalnych tradycjach winiarskich sięgających 1278 roku (pierwsza pisemna wzmianka o winnicach w pobliskim Gorzowie), a w samym Santoku 1435 roku (pierwsza pisemna wzmianka o santockich winnicach).

Począwszy od rocznika 2021 produkowane są wina niskointerwencyjne, wegańskie, z minimalnym użyciem siarki. Dla gości organizowane są degustacje win na winnicy - zarówno dla małych grup osób, jak i tych dużych (do 50-70 osób), połączone z krótkim szkoleniem jak dobierać wino do jedzenia oraz rozpoznawać aromaty i smaki w winie. Na stole obowiązkowo winu towarzyszą lokalne kozie sery, oliwy, chleby na zakwasie, wędliny, a nawet santockie figi. Winnica udostępnia swój teren na sesje zdjęciowe - ślubne i okolicznościowe.

Przybywając do Santoka warto odwiedzić Muzeum Grodu Santok wraz ze średniowiecznym grodziskiem, a także aktywnie skorzystać z okolicznych szlaków rowerowych i pieszych oraz spływów kajakowych.

Winnica Vineas Montis
Gorzowska 2
66-431 Santok , LU
Lubuskie PL
Numer telefonu: 
+48 793 084 997

Winnica

Rok założenia: 
2 018
Powierzchnia: 
1,4 Ha
Degustacje
Sklep z winami

Jadłodajnie

Restauracja

Noclegi

Noclegi