.

Winnica Saganum

Winnica położona jest w malowniczej dolinie Bobru, w podżagańskim Bożnowie. Została założona w 2017 roku. Obszary, na których uprawiane są krzewy znajdują się 50 metrów od lustra wody rzeki Bóbr, na polodowcowych piaszczysto- gliniastych glebach. Nazwa winnicy to historyczna łacińska nazwa Żagania, pobliskiego miasta, które słynie z elitarnego dywizjonu wojskowego tzw. „Czarnych Beretów”. 
W winnicy zasadzono zarówno szczepy odmian białych, takich jak: gewürztraminer, riesling, solaris, souvignier gris, hibernal czy chardonnay, a także odmiany czerwone: pinot noir, dornfelder, rondo, regent, pinot meunier. Wiele win może poszczycić się zdobyciem wyróżnień i nagród zarówno na ogólnopolskich konkursach win, jak i za granicą. 
Szczególne uznanie powinno znaleźć wino wyprodukowane wraz ze Stowarzyszeniem “Nasze Zatonie” z dedykacją dla Księżnej Doroty Talleyrand-Périgord, która w latach 1793-1862 była księżniczką żagańską, uznaną filantropką i mecenaską sztuki.
Zwiedzając winnicę warto odwiedzić pobliski, zjawiskowy XIII-wieczny Pałac Książęcy w Żaganiu, dawną siedzibę książąt żagańskich. Na obecny kształt pałacu i rozkwit rezydencji największy wpływ miała właśnie księżna Dorota Talleyrand-Périgord. Za czasów jej panowania pałac odwiedzali znamienici przedstawiciele świata polityki, kultury i nauki. Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym, przez który przepływa rzeka Bóbr. Park Książęcy, niegdyś będący ogrodem przypałacowym, dziś jest dostępny dla odwiedzających. 
Przebywając w Żaganiu, warto również odwiedzić poaugustiański zespół klasztorny, w którego skład wchodzą Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dawny klasztor augustianów, spichlerz klasztorny oraz konwikt. Na terenie klasztoru znajduje się wyjątkowa biblioteka klasztorna, w której księgozbiorze można znaleźć fragment Biblii z VIII wieku oraz inne zbiory z okresu od XVII do XIX wieku. Poaugustiański Zespół Klasztorny w 2011 roku uzyskał status Pomnika Historii.
Winnica Saganum
Bożnów 30a
68-100 Żagań
PL
Numer telefonu: 
+48 601 967 489

Winnica

Rok założenia: 
2 017
Powierzchnia: 
4 Ha
Degustacje
Sklep z winami

Noclegi

*