.

Skansen Pszczelarski

Skansen znajduje się w Kostrzynie nad Odrą na Os. Warniki, przy wale przeciwpowodziowym rzeki Warty i zajmuje powierzchnię 0,7 ha. Został założony w 2011 roku z inicjatywy członków Koła Pszczelarzy w Kostrzynie nad Odrą, którzy również sprawują nad nim opiekę. Koło jest stowarzyszone w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Gorzowie Wielkopolskim.

Skansen Pszczelarski obejmuje ok. 70 uli o charakterze zabytkowym. Najstarszym eksponatem jest ok. 150-letnia “Kłoda stojąca”. Znajduje się tu również 5 pawilonów z wyposażeniem do gospodarki wędrownej. W skansenie można zobaczyć wiele przykładów sprzętu pszczelarskiego służącego do pracy hodowlanej i pozyskiwania produktów pszczelich. Eksponaty pochodzą od pszczelarzy, głównie z terenu województwa lubuskiego oraz z innych regionów Polski. Znajdują się tu również eksponaty z pasiek od pszczelarzy Niemiec.

Opiekunowie, Romana i Marian Grzywacz, pszczelarze zajmujący się własną sporą pasieką na miejscu w skansenie, z chęcią przerwą pracę i oprowadzą po terenie. Jako opiekunowie i przewodnicy chętnie podzielą się historią, swą wiedzą i doświadczeniem nabytym w pasiece oraz w czasie nauki w Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli, którego są absolwentami.
Tu z pewnością można się dowiedzieć o wielu ciekawostkach z życia pszczół i pszczelarstwa. Skansen staje się także atrakcją dla dzieci z kostrzyńskich szkół i  przedszkoli. Ponadto odwiedzają go osoby poruszające się szlakiem turystycznym po nadwarciańskim wale.

Obiekt jest udostępniany w czasie obecności opiekunów lub po wcześniejszym telefonicznym umówieniu.

Będąc w okolicach Kostrzyna nad Odrą koniecznie trzeba zobaczyć pozostałości Twierdzy Kostrzyn - arcydzieła sztuki fortyfikacyjnej wraz z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, a także ruiny Starego Miasta, czyli tzw. "kostrzyńskie Pompeje". W okolicach miasta, na obszarze ujścia Warty i wzdłuż Odry, wytyczono i oznakowano około 100 km szlaków rowerowych.

Skansen Pszczelarski
Osiedle Warniki, Obręb V Dział. 133
66-470 Kostrzyn nad Odrą , LU
Lubuskie PL
Numer telefonu: 
880439941

Noclegi

*