.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w FieldCollectionItemEntity->fetchHostDetails() (linia 422 z /var/www/clients/client23/web31/web/sites/all/modules/field_collection/field_collection.module).

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. „Zagroda Młyńska” w Bogdańcu

         Zagroda Młyńska Muzeum Lubuskiego ulokowana jest niedaleko Gorzowa Wlkp., w dolinie rzeczki Bogdanki, na terenie Chronionego Obszaru Krajobrazowego. Złożona jest z trzech zabytkowych obiektów stanowiących młyn, budynek gospodarczy oraz wozownię. Na terenie sadu ustawiono pasiekę składającą się z 7 uli kłodowych wykonanych w 1955 roku według wzorów z Polesia przez Romana Laskowskiego z Santocka.

         Budynek młyński pochodzi z 1826 roku i zawiera oryginalne wyposażenie młyna oraz mieszkanie młynarza. Podwórze i budynki gospodarcze wykorzystano do ekspozycji narzędzi i maszyn rolniczych, środków transportu wiejskiego oraz wyposażenia kuźni, gręplarni i maglarni. Na terenie zagrody znajduje się także piec chlebowy. W okresie od wiosny do jesieni odbywają się tutaj działania edukacyjne: warsztaty wypieku chleba, wyrobu masła oraz plenery rzeźbiarskie. Najbardziej znane imprezy, które gromadzą wielu gości, to sierpniowe „Lubuskie Święto Chleba” i regionalne finały konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo”, które co drugi rok organizowane są na północy województwa.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. „Zagroda Młyńska” w Bogdańcu
Leśna 37
66-450 Bogdaniec , LU
Lubuskie PL

Lekcje muzealne „Od ziarenka do bochenka” połączone z pokazem wypieku chleba

Cykliczne wydarzenia

Lubuskie Święto Chleba
Miejsce: 
Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. „Zagroda Młyńska’ w Bogdańcu
Termin: 
Druga dekada sierpnia