.

Nächster Artikel

"Winnice Lubuskie wczoraj i dziś"

 
Zeit zum Lesen
1 minute
Bisher gelesen
September 07, 2017 - 10:59
Posted in:
0 comments

8 IX (piątek), o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej, nastąpi otwarcie wystawy pt. „Winnica Saint Vincent w Borowie Wielkim. Le rêve en bouteille/Marzenie w butelce“. Ekspozycja realizowana jest w ramach cyklu „Winnice lubuskie wczoraj i dziś”. 

Winnica Saint Vincent została założona wiosną 2009 roku. Jej nazwa pochodzi od św. Wincentego, który jest patronem winiarzy francuskich. Zajmująca 6,5 ha plantacja jest częścią gospodarstwa rolnego położonego w Borowie Wielkim koło Nowego Miasteczka, prowadzonego przez firmę Agronomik Polska Sp. z o.o. Prezesem Zarządu i Dyrektorem Generalnym spółki jest Francuz Jean Mulot. Powstanie plantacji stanowi realizację jego marzeń o własnej winnicy, ale i o odtworzeniu winiarskich tradycji w regionie.

Pierwsze wzmianki o winnicy w pobliskich Solnikach pochodzą z 1295 roku. Także w późniejszych czasach w okolicach Kożuchowa, Nowego Miasteczka i Bytomia Odrzańskiego istniały liczne plantacje winnej latorośli.

Założenie winnicy było poprzedzone analizą klimatu i gleby. Studium przeprowadzone przy udziale renomowanego francuskiego winiarza Gilberta Geoffroya pozwoliło stwierdzić, że mimo ryzyka mrozów i przymrozków majowych, uprawa winorośli w Borowie Wielkim jest możliwa. Następnym krokiem był wybór odmian, których uprawa przynosi w lokalnych warunkach najlepsze rezultaty. Pierwszy zbiór owoców został przeprowadzony w 2009 roku. Cechą wyróżniającą winnicy jest duża rozstawa rzędów, która zapewnia krzewom dobre nasłonecznienie i ogranicza występowanie chorób.

Winifikacja prowadzona jest z pomocą merytoryczną winiarzy francuskich: Gilberta Geoffroya, Noela Perrina i Eddiego Fincka. Zbiór wykonywany jest ręcznie, grona przewożone są w skrzynkach, wszystko po to, aby do winiarni dostarczyć całe i nieutlenione owoce. Kontrola temperatury fermentacji pozwala zachować w winie wszystkie jego aromaty.

Termin wystawy:
8 IX – 26 XI 2017

Kurator wystawy:
dr Arkadiusz Cincio

 

Tekst:

Muzeum Ziemi Lubuskiej

www.mzl.zgora.pl